Ponad granicami – Spotkanie personelu medycyny ratunkowej w Guben
Spotkanie przedstawicieli ratownictwa medycznego z obu stron Nysy Łużyckiej w Guben to wielki sukces i nadzieja na optymalizację usług dla pacjentów na przyszłość!
Lekarze medycyny ratunkowej, ratownicy medyczni oraz gospodarze ze szpitala w Guben wymienili się doświadczeniami, by lepiej koordynować współpracę w transgranicznej opiece ratunkowej.
Na dwustronną wymianę ekspercką zaprosili: Stowarzyszenie Mediciner, klinika z Guben Naëmi-Wilke-Stift oraz obaj włodarze podwójnego miasta Guben i Gubina.
Pilotażowy projekt kliniki Naëmi-Wilke-Stift „Zdrowie bez granic” zaprezentowała Anna Wróbel. To pierwsza taka oferta w regionie, dedykowana dla pacjentów z pogranicza, polegająca na koordynacji transgranicznej opieki medycznej i udzielanie wsparcia językowego dla polskojęzycznych pacjentów szpitala w specjalnie powołanym w tym celu Międzynarodowym Biurze Pacjentów przy szpitalu.
Wnioski z Pierwszego Europejskiego Forum Ratownictwa Medycznego przedstawił gość z Polski, Mariusz Gierus z pogotowia ratunkowego z Jeleniej Góry. (Więcej informacji na stronie Forum: https://www.forumems.eu/)
Oba projekty, po stronie niemieckiej, jak i polskiej, koncentrują się na koordynacji współpracy medycznej, ze szczególnym uwzględnieniem ratownictwa medycznego.
Szef pogotowia ratunkowego w Guben, doktor Rutker Stellke, ekspert ds. systemów telemedycznych i ordynator centrum ratunkowego w szpitalu Naëmi-Wilke-Stift, zaprezentował gościom z Polski nowoczesny SOR w swojej klinice.
Fundacja Naëmi-Wilke-Stift zainwestowała w nowoczesną, zorientowaną na potrzeby pacjentów centralną izbę przyjęć.
Zespół ratowników lotniczych Falck udostępnił do zwiedzania gościom i zainteresowanym mieszkańcom swoją lotniczą karetkę pogotowia wraz ze sprzętem ratunkowym znajdujący się na jej pokładzie.
Punktem kulminacyjnym wydarzenia było lądowanie śmigłowca ratunkowego „Christoph 49” z ratownictwa powietrznego DRF-Luftrettung w Bad Saarow na dziedzińcu Naëmi-Wilke-Stift. Wyjątkowo nie z misja ratowania życia, ale tu radości zwłaszcza najmłodszych uczestników imprezy towarzyszącej spotkaniu ekspertów.
Z gośćmi z Polski.
Także najmłodsi goście mogli poznać helikopter ratunkowy.
Mediciner dziękuje klinice Naëmi Wilke-Stift oraz burmistrzom Guben i Gubina za umożliwienie tego wydarzenia! A Euroregionowi Sprewa-Nysa-Bóbr za wsparcie finansowe!