Wymiana doświadczeń na Akademii Medycznej w Poznaniu: Mediciner organizuje spotkania na temat codzienności w amerykańskiej służbie zdrowia

Teilnehmer lauschen den spannenden Erfahrungsberichten
Jak wygląda codzienne życie zawodowe w amerykańskim systemie opieki zdrowotnej – i czego można się z niego nauczyć? Na te oraz inne pytania dotyczące opieki medycznej w USA odpowiadały trzy seminaria zorganizowane przez Mediciner International Healthcare Association we współpracy z Akademią Medyczną w Poznaniu. Celem spotkań było przekazanie studentom i specjalistom nowej wiedzy oraz przybliżenie im innych kultur.
Konkretne fakty, bezpośrednia pomoc
Seminaria odbyły się w kwietniu i maju 2025 roku w Poznaniu. Aby przekazane informacje były jak najbardziej użyteczne, każde spotkanie skierowane było do innej grupy zawodowej.
Pierwsze spotkanie było przeznaczone dla fizjoterapeutów. Na początku każdego wydarzenia Joanna Józefiak, przewodnicząca Mediciner e.V., opowiadała o strukturach i różnicach pomiędzy systemem opieki zdrowotnej w USA i w Polsce. Następnie odbyły się prelekcje specjalistyczne, w tym interesujące materiały wideo od Germana Melo z FITCE – Sieci Technologii i Rozwoju Zawodowego w Europie Środkowo-Wschodniej – oraz Jadwigi Stokłosy. Stokłosa jest pielęgniarką, studiowała na renomowanym Uniwersytecie Loyola w Chicago, a także jest założycielką i CEO CEETC – Central & Eastern European Trade Center, które wspiera firmy z Europy Środkowo-Wschodniej w osiąganiu globalnych sukcesów.
Drugie spotkanie było skierowane do pielęgniarek i pielęgniarzy. Gościem była m.in. Roksana Raczko – polska pielęgniarka pracująca w USA, która przedstawiła codzienność, specyficzne trudności oraz sposób opieki nad pacjentem w amerykańskich klinikach. Joanna Józefiak opowiedziała o różnicach i podobieństwach w pielęgniarstwie w obu krajach. Podkreślono, że oba systemy mogą się od siebie wiele nauczyć – zarówno pod względem zawodowym, jak i w kontekście pracy z osobami z różnych kultur. Dla polskich specjalistów spotkanie było bardzo konkretne i pomocne.
Trzecie spotkanie dotyczyło ratownictwa medycznego. Połączył się z uczestnikami ratownik medyczny Jakub Grosicki i opowiadał o swoich pełnych wyzwań misjach zagranicznych w strefach kryzysowych, m.in. w Ukrainie i Mozambiku. Joanna Józefiak przedstawiła aktualną sytuację w amerykańskim systemie ratownictwa oraz warunki życia osób tam pracujących. Zachęciła uczestników do korzystania z globalnych możliwości sieciowania, nauki języków, poszerzania i dzielenia się wiedzą. Mediciner e.V. zaoferował zainteresowanym dalsze wsparcie.
Motywacja z wyjątkowego źródła
Punktem kulminacyjnym wszystkich trzech spotkań były wystąpienia Tomasza Sobani. Ultramaratończyk, nazywany „polskim Forrestem Gumpem”, opowiadał o swoich doświadczeniach – m.in. o biegu przez całe USA, w trakcie którego pokonał 5.250 kilometrów w 139 dni. Swoimi wystąpieniami potrafił pokazać, że dzięki odwadze i wytrwałości można osiągnąć sukces oraz przezwyciężyć wewnętrzne wątpliwości i bariery. Jego osobista historia zainspirowała uczestników do wiary, że każdy cel jest możliwy – nawet ten pozornie niemożliwy. Bardziej praktyczny wymiar miało to wystąpienie podczas spotkania dla pielęgniarek, kiedy Bartosz Mierzwa opowiedział o fizjoterapeutycznym wsparciu Sobani podczas jego biegu przez USA.
Spotkania to dopiero początek
Trzy spotkania zakończyły się dużym sukcesem, ale mają być dopiero początkiem. Joanna Józefiak zapowiedziała: „We wrześniu rozpoczniemy projekt skierowany specjalnie do studentów. Chcemy ich wspierać i pomagać w wymianie wiedzy oraz udostępnianiu jej na poziomie międzynarodowym. Do tej pory Mediciner koncentrował się na pograniczu polsko-niemieckim. Teraz chcemy łączyć ekspertów z całego świata. Ostatecznie najważniejsze jest, aby pacjent był szybko i dobrze zaopiekowany – bez względu na to gdzie i przez kogo.”